Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

45 lat UG

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 marca 2015 20:21

45 lat temu powstał Uniwersytet Gdański. Uczelnia na początku miała 5 wydziałów, dzisiaj w jego skład wchodzi 11 wydziałów. Uczelnia jest polskim, a niekiedy nawet europejskim,  liderem w takich dziedzinach wiedzy jak biologia, biotechnologia, chemia, fizyka kwantowa, prawo czy nauki ekonomiczne.



Uniwersytet powstał na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 1970 roku i wieńczył długą drogę gdańskich naukowców do tego, aby w mieście stworzyć uczelnię wyższą o randze uniwersytetu. Pierwszym rektorem był Prof. Janusz Sokołowski. Uczelnia powstała  z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku; później w jego skład weszło także Wyższe Studium Nauczycielskie. W dniu dzisiejszym na UG studiuje niemal 30 tysięcy studentów wszystkich etapów i form kształcenia, a kadra naukowo-dydaktyczna to ponad 1700 osób. In mari via tua  łacińska dewiza UG (w przekładzie – W morzu droga twoja) determinuje zwrócenie się UG ku morzu. Świadczą o tym choćby kierunki studiów np. biologia, geografia, ochrona środowiska czy też oceanografia. Wydział Prawa i Administracji specjalizuje się m.in. w badaniach prawa morskiego, międzynarodowego prawa morza, kryminalistyki morskiej. Na Wydziale Ekonomicznym istnieje Instytut Transportu i Handlu Morskiego, literaturoznawcy natomiast od lat prowadzą badania związków literatury różnych epok z marynistyczną problematyką Pomorza. W badaniach historyków dominuje problematyka regionu Morza Bałtyckiego, historia Gdańska i Pomorza.


Oprócz rozwoju kadry i oferty dla studentów w ostatnim czasie uczelnia rozwinęła swoją infrastrukturę w sposób znaczący. Intensywny jej rozwój sprawił, że Uczelnia „powstała” praktycznie na nowo.


Najważniejsza część uczelni skupiona jest na trzech kampusach. W Gdańsku – Oliwie powstaje Kampus Bałtycki UG. Do istniejących od lat 70-tych budynków Wydziałów: Filologicznego, Historycznego oraz Matematyki Fizyki i Informatyki, jeszcze w drugiej połowie lat 90-tych minionego stulecia dołączył gmach Wydziału Prawa i Administracji, później zbudowano jedną z najnowocześniejszych w Polsce bibliotek akademickich – Bibliotekę Główną UG. W okresie od 2007 do 2013 roku powstały:
- gmach Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii.
- gmach Wydziału Biologii   
- gmach Wydziału Chemii  


Uczelnia rozbudowuje się w sposób ciągły, w chwili obecnej trwają: budowa gmachu neofilologii oraz Instytutu Biotechnologii. Plany rozwojowe obejmują również powstanie w najbliższym czasie  gmachu Instytutu Informatyki o powierzchni całkowitej przekraczającej 6800 m2. Zbudowany zostanie kompleks obiektów sportowych, W planach jest także zbudowanie dwóch nowych domów studenckich na kampusie w Oliwie i w Sopocie.
Oprócz Kampusu w Gdańsku Oliwie, UG obecny jest także w Sopocie (Wydziały: Ekonomiczny i Zarządzania, gdzie w ostatnim okresie powstało Centrum Dydaktyczno – Konferencyjne, Centrum Komputerowe, zbudowano także nowe skrzydło gmachu Wydziału Ekonomicznego) oraz w Gdyni (zmodernizowany i znacznie rozbudowany w ostatnich latach Instytut Oceanografii).


Jak już wspomnieliśmy jest wiele dyscyplin, w których UG może poszczycić się mianem polskiego lidera. Renoma wielu zespołów badawczych wykracza daleko poza granice Polski, to często światowi liderzy w swojej dziedzinie. Jednym z największych naukowych sukcesów badaczy z UG jest także opracowanie przez zespół naukowy pod kierownictwem prof. dra hab. Grzegorza Węgrzyna z Wydziału Biologii UG metody leczenia choroby Sanfilippo, do tej pory nieuleczalnej, prace nad lekiem weszły w trzecią fazę badań klinicznych. Z kolei zespół pod kierunkiem profesora Franciszka Kasprzykowskiego (Wydział Chemii UG), opracował substancję nazwaną Cystapep 1, wykazującą działanie przeciwdrobnoustrojowe. UG to również prężny ośrodek fizyki kwantowej. Jego przedstawiciele profesorowie: Ryszard Horodecki i Marek Żukowski są laureatami „Polskich Nobli” czyli nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.


Rocznicowe uroczystości swój punkt kulminacyjny będą miały w piątek, 20 marca. W rocznicę powołania uczelni na uroczystym posiedzeniu w Auli Wydziału Prawa i Administracji zbierze się Senat Uczelni. Uroczystość zaplanowano na 11:00 i jest ona otwarta dla wszystkich. Takie posiedzenia są interesujące również ze względu na nawiązanie do wielowiekowych tradycji akademickich w strojach, formie posiedzenia czy wypowiedziach przedstawicieli społeczności akademickiej.
Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież