Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Internetowa Encyklopedia Gdańska

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 27 lipca 2014 17:38

Uroczystość oficjalnej inauguracji internetowej wersji Encyklopedii Gdańska – Gedanopedii odbyła się 26 lipca w Teatrze Wybrzeże w ramach Kongresu Gedanistycznego i IV Światowego Zjazdu Gdańszczan.


Podczas ceremonii zaprezentowane zostały możliwości oraz zasady działania nowego źródła wiedzy o naszym mieście. Członkowie redakcji Gedanopedii oraz miłośnicy i znawcy Gdańska wzięli też udział w debacie: „Gdańsk w pigułce”, a całe wydarzenie uświetnił wykład gościa specjalnego, prof. dra hab. Henryka Samsonowicza poświęcony roli Gdańska w historii Polski, Europy i świata.


Gedanopedia, to internetowa encyklopedia Gdańska. Projekt ten jest kontynuacją i rozwinięciem Encyklopedii Gdańska, wydanej przez Fundację Gdańską w 2012 roku. Prace nad nim rozpoczęły się bezpośrednio po premierze wersji drukowanej (24 XI 2012). Z końcem grudnia 2012 roku Gedanopedia zaczęła funkcjonować w Internecie w wersji beta i odnotowano już ponad 80 tys. wejść.


Głównym celem Gedanopedii jest stworzenie wszechstronnego źródła informacji o Gdańsku, kanonu związanej z nim wiedzy i budowanie trwałego kapitału kulturowego miasta. Gedanopedia ma ambicję połączenia wzorców zaczerpniętych z tradycyjnych dzieł encyklopedycznych z udogodnieniami narzędzi cyfrowych i nieograniczonym dostępem do prezentowanych treści, jak też z ogólnodostępną możliwością ich tworzenia i kształtowania. Jednym z podstawowych założeń projektu jest to, że każdy może uczestniczyć w doskonaleniu i uzupełnianiu istniejących haseł, każdy może zgłosić temat hasła, każdy też może zostać autorem hasła, które – po wstępnym zaakceptowaniu oraz po przejściu przewidzianych procedurą etapów redakcji naukowej i językowej – zostanie w Gedanopedii opublikowane.


Przy wszystkich cechach typowych dla serwisów internetowych w formie Wiki, które zbliżają Gedanopedię na przykład do Wikipedii, projekt ten cechuje wiele różnic i elementów unikatowych. Gedanopedia nie jest encyklopedią ogólną (powszechną), ale specjalną (tematyczną), skupiającą się na możliwie wszechstronnym ukazaniu jednego miejsca – Gdańska. Gedanopedię od Wikipedii odróżnia także to, że jej autorzy nie są anonimowi – dzięki temu w większym stopniu ponoszą odpowiedzialność za tworzone przez siebie hasła, które dodatkowo podlegają weryfikacji i opracowaniu przez profesjonalną redakcję naukową, merytoryczno-językową oraz Komitet Wiedzy Gedanopedii. Wikipedia udostępnia swoje zasoby na otwartej licencji (Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach (CC BY-SA)). Właścicielem praw do treści Gedanopedii jest zaś Fundacja Gdańska.


alt



Wydawca Encyklopedii Gdańska, Prezes Zarządu Fundacji Gdańskiej Cezary Windorbski (na powyższym zdjęciu) tak pisze m.in. w słowie wstępnym: „W 1667 roku Gdańsk otrzymał od Reinholda Curickego wielki dar: Opis historii miasta Gdańska. Było to największe, bogato ilustrowane opracowanie historii Gdańska, wydane w czasach złotego wieku miasta, u szczytu jego rozkwitu i potęgi. Z kolei w 1751 roku świat otrzymał pierwszy tom Wielkiej encyklopedii francuskiej, dzieła ponadepokowego, które nie tylko zapoczątkowało przełom światopoglądowy, ale przede wszystkim dało nowoczesne narzędzia do rozwoju wiedzy naukowej i do ugruntowania jej niezbywalnej roli w rozumieniu i opisywaniu świata. Te dwa doniosłe wydarzenia wyznaczały zasadnicze ramy aspiracji, jakie przyświecały całokształtowi prac nad Encyklopedią Gdańska.


Nasi wielcy francuscy poprzednicy przypominali nam, że encyklopedia jest manifestem prymatu wiedzy i metody naukowej, która służy zrozumieniu i opisaniu otaczającej nas rzeczywistości nie tylko w jej historycznym ujęciu, ale przede wszystkim w jej współczesnym wymiarze. Pragnęliśmy zatem ukazać współczesny gdański mikrokosmos w całym bogactwie i we wszystkich jego wymiarach. To zadanie okazało się nie do wykonania, a przynajmniej nie w pełni. Dlatego chcemy, by Encyklopedia Gdańska stała się zaczątkiem naszego wspólnego, znacznie większego dzieła: Wielkiej Encyklopedii Gdańska, i mamy świadomość, że w istocie jest to praca obliczona na pokolenia.


Bez wiedzy, pasji i miłości do naszego miasta nie powstanie Wielka Encyklopedia Gdańska, która z czasem może się stać oczekiwanym manifestem potęgi umysłu i ducha współczesnych gdańszczan. Toteż uruchamiając dla Was, gdańszczanie i sympatycy Gdańska, portal internetowy, zachęcamy do tworzenia nowych haseł, uzupełniania i korygowania już zamieszczonych. Gdańscy encyklopedyści zapraszają do swojego grona i czekają na wszystkich, którzy akceptują i szanują zasady tworzenia encyklopedii. Wspólnie twórzmy GEDANOPEDIĘ – Wielką Encyklopedię Gdańska”.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież