Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Podsumowanie Open'er Festival 2014 - GALERIE

Kolejna edycja Open'er Festival za nami. Było inaczej niż do tej pory, ale wcale nie oznacza to, że gorzej, jak mówią niektórzy. Przez cztery dni towarzyszyły nam piękna pogoda, świetne koncerty i sympatyczna atmosfera.


DZIEŃ PIERWSZY

DZIEŃ DRUGI

DZIEŃ TRZECI

DZIEŃ CZWARTY


O tym, że tegoroczna edycja festiwalu będzie się różnić od poprzednich było wiadomo w momencie, kiedy główny sponsor – marka Heineken – zrezygnował i postanowił zostać jedynie partnerem imprezy. Oznaczało to, że line up będzie musiał być nieco uboższy niż w latach poprzednich, a także to, że ceny będą musiały pójść w górę.


Ale tej podwyżki będę bronił. Owszem, może przeskok z 480 na nawet 630zł (jeśli ktoś wybrał karnet z polem namiotowym, 550zł jeśli bez) może się wydawać drastyczny, ale nie oszukujmy się, sześć stów za cztery dni, podczas których można posłuchać prawie osiemdziesięciu koncertów to nie jest duża kwota. Zwykle jeden duży koncert to koszt rzędu przynajmniej dwustu złotych. Więc sama logika nakazuje siedzieć cicho i nie marudzić. Tym bardziej, że bilety na festiwal nie wyprzedają się nigdy na pniu. Jest to duża przestrzeń, która pomieści wiele osób, zatem wejściówkę można kupić równie dobrze w dzień rozpoczęcia. A to oznacza, że od momentu ogłoszenia cen biletów do rozpoczęcia festiwalu jest kilka miesięcy – zatem praktycznie każdy ma możliwość odłożenia odpowiedniej gotówki.


alt


Z drugiej strony słyszę, że niby to prawda, ale bony festiwalowe podrożały o złotówkę. W ubiegłych latach były to 3zł, w tym 4zł. Fakt, żeby spokojnie przeżyć na festiwalu przez cztery dni – najeść się i napić do woli – potrzeba około czterdziestu bonów. Przy takiej liczbie to fakt – złotówka robi wielką różnicę. Niestety, wszystko drożeje i ta podwyżka jest zapewne podyktowana także sytuacją na rynku gastronomicznym. Jednak patrząc na ceny, jakie dominowały w miasteczku, widać że były one na poziomie zbliżonym do poprzednich lat. Jedynie napoje kosztowały ciut więcej.


Łącznie na cztery dni Open'era trzeba przeznaczyć około tysiąca złotych. To niewiele. Bo jeśli chce się pojechać na zagraniczny festiwal to tyle najmniej kosztuje sam karnet. Dodajmy do tego dojazd i utrzymanie, i już nam się kwota podwaja. A to oznacza, że gdyński festiwal wciąż jest najtańszym tego typu wydarzeniem w Europie i jednocześnie nie odstającym poziomem. Bo przecież poza muzyką oferuje chociażby kino, teatr czy muzeum sztuki, czyli coś czego nie ma większość podobnych imprez.


alt


Tyle tytułem pozamuzycznego wstępu. Jeszcze co do organizacji, jedyne co mogę dodać to to, że niektóre strefy toaletowe były słabo oświetlone, jak i również teren przy głównym wejściu zaraz przy Open'er Stage. Problem polega na konktrującym świetle, przez które nie widzi się co się ma pod nogami. W związku z tym można się potknąć, wpaść w dziurę, skręcić kostkę lub kogoś zdeptać. Warto by było wziąć to pod uwagę za rok i trochę polepszyć.


Mankamenty finansowe wpłynęły w bardzo dużym stopniu na frekwencję. Spora grupa osób zrezygnowała, bo uznała, że te kwoty nie są adekwatne do jakości czy wielkości wykonawców. I dlatego też sporo osób udało się na Orange Warsaw Festival, który zerżnął od Open'era i innych festiwali to wszystko, co było w latach ubiegłych i dzięki temu uzyskał hitowy line up. Ale... za dużo większe pieniądze, bo karnet kosztował ponad 500zł za trzy dni! Co również przełożyło się na dramatycznie niską frekwencję. Jednak ci, którzy nie widzieli wcześniej występujących tam muzyków, postawili na to, co jest powszechnie znane. Widać to było zwłaszcza na parkingach w Kosakowie, gdzie próżno było szukać warszawskich „blach”.


alt





Nie oznacza to jednak, że lista zaproszonych na tegorocznego Open'era wykonawców była słaba. Nic z tych rzeczy. Weźmy samych headlinerów. The Black Keys po raz pierwszy w Polsce. Rozczarowali, co zapowiadałem od początku, ale wciąż to wielka nazwa. Jack White – dziecko Open'era tak naprawdę. Głównie dzięki temu festiwalowi jest tak kultowym wykonawcą według polskiej publiczności. Po raz kolejny przyjechał do Gdyni i po raz kolejny udowodnił, że jest absolutnym mistrzem i wizjonerem muzyki. Pearl Jam – wrócili po czterech latach i zagrali rewelacyjny koncert, który nadrobił to, czego brakowało w 2010 roku. No i, oczywiście, absolutni w swej świetności Faith No More, którzy w tym sezonie zagrali tylko dwa koncerty. W Londynie i Gdyni. Dlatego też polscy widzowie powinni czuć się wyjątkowo. Tym bardziej, że Mike Patton i spółka udowodnili, że wciąż są w świetnej formie, nie traktują Polski jako zapyziałej prowincji oraz zagrali nowe utwory.




Ponadto spójrzmy na pozostałych wykonawców, którzy zagrali świetne koncerty. Nie tylko na Open'er Stage, ale także na pozostałych. Wspaniały Interpol, żywiołowi Foster the People, rewelacyjni Foals, magiczna Lykke Li, interesujący The Horrors czy dynamiczni Phoenix. Na głównej scenie był tak naprawdę jeden słaby koncert – wspomnianych The Black Keys.






Patrząc na pozostałe sceny nie można nie wspomnieć o fenomenalnych siostrach Haim, rozsadzających energią Wild Beasts, zadziornym Warpaint i sentymentalnym Daughter w Tent Stage czy – jak to wiele osób określiło – cudownie smęcącym Benie Howardzie i bezbłędnych Bastille na Here & Now Stage. Zwłaszcza ci ostatni byli bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Wszystko dlatego, że ich dość ciekawą taneczną muzykę alternatywną wrzucono przez mainstreamowe media do jednego kotła z ogólnie dostępną popową popeliną. Na całe szczęście panowie udowodnili, że świetnie potrafią grać na żywo oraz że ich głowy są pełne ciekawych pomysłów – ot, chociażby cover „No scrubs” z repertuaru TLC czy „The Rythm of the Night”, czyli hit sprzed lat z repertuaru Corony.


alt


Nie można także zapomnieć o kapitalnych występach Jagwar Ma czy Royal Blood na Alter Stage, gdzie też zresztą bardzo przyjemny, letni koncert zagrali polscy chłopcy z Hello Mark.


Open'er 2014 na pewno należy uznać za udany. Zarówno pod kątem organizacyjnym, jak i muzycznym. Teraz przed Alter Artem stoi nie lada wyzwanie. Była to dla nich bardzo eksperymentalna edycja. I teraz muszą się zastanowić czy dalej podążają w tym kierunku, który obrali tym razem, czy też poszukują innego sponsora tytularnego, dzięki któremu pozostawią wszelką rodzimą konkurencję w tyle. W ciągu trzynastu edycji Open'er niesamowicie się rozwinął, stając się przecież najlepszym nowym festiwalem w Europie. Cieszy się dużym zainteresowaniem poza granicami naszego kraju, co widać chociażby po sporej liczbie akredytowanych dziennikarzy spoza Polski oraz dużą liczbą obcokrajowców wśród festiwalowiczów.


alt


W tym roku było wszystko, co najważniejsze w letnim festiwalu – piękna pogoda, świetne koncerty i sympatyczna atmosfera. Aż szkoda, że te cztery dni w Kosakowie zawsze tak szybko mijają, bo później ciężko powrócić do codzienności. Dzięki za ten rok – do zobaczenia w przyszłym!


alt


Patryk Gochniewski

fot. Patrycja Sobucka

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież