Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Spotkanie szefów dyplomacji 12 krajów Europy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 lutego 2013 20:30

Dwunastu ministrów spraw zagranicznych z państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich i nordyckich spotkało się 20 stycznia w Dworze Artusa w Gdańsku. Dyskutowano o metodach walki z kryzysem gospodarczym w regionie i w całej Europie, a także o programie Partnerstwa Wschodniego.



W spotkaniu uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych z 12 państw europejskich: Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji, Szwecji oraz Węgier. Dyskutowano przede wszystkim o metodach i szansach walki z kryzysem gospodarczym w Europie oraz o tym, jak uczynić zarówno całą Europę, jak i w szczególności nasz region, bardziej konkurencyjnym. Zastanawiano się, co należy uczynić, aby przywrócić nasz region na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego?


alt


Dyskusja koncentrowała się również wokół sytuacji w regionie Europy Środkowej i Północnej, zwłaszcza w kwestii kontaktów z krajami położonymi na wschód od Unii Europejskiej, szczególnie z krajami Partnerstwa Wschodniego, czyli  Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią oraz Ukrainą.


alt



Jak powiedział podczas konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski (na zdjęciu z prawej), Partnerstwo Wschodnie, zakładające zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów, powstało ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 r. Realizacja projektu ma się przełożyć na preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe. Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z priorytetów przewodnictwa Litwy w Radzie UE w drugiej połowie 2013 roku. W listopadzie w Wilnie odbędzie się szczyt Partnerstwa. Poprzedni szczyt miał miejsce we wrześniu 2011 roku w Warszawie. Szczyt założycielski Partnerstwa Wschodniego odbył się w 2009 r. w Pradze. Polska od lipca 2012 roku przewodniczy pracom Grupy Wyszehradzkiej, a Szwecja koordynuje współpracę w Nordyckiej Radzie Ministrów oraz współpracę nordycko-bałtycką.
Radosław Sikorski stwierdził również, że obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej pozwoli na zrealizowanie tego, co wcześniej nakreślili szefowie państw podczas spotkania w Wyszehradzie. Przede wszystkim chodzi o wzmocnienie połączeń transportowych w tej części Europy, na osi północ - południe.


Minister Sikorski zaznaczył także, że mamy wspólne interesy i łączy nas rynek energii. Jest teraz szansa, abyśmy stali się bardziej konkurencyjni, by nasi konsumenci mieli dostęp do tańszej i bezpiecznej energii. Domeną takich spotkań i uzgodnień jest to, abyśmy wszyscy mogli też korzystać z dobrodziejstw wspólnego rynku. Jest to o tyle istotne, gdyż obecni tu ministrowie spraw zagranicznych reprezentują 12 krajów, w których mieszka łącznie około 96 milionów Europejczyków.


To spotkanie było wspólną inicjatywą Polski i Szwecji, dlatego w konferencji prasowej wziął również udział Carl Bildt, minister spraw zagranicznych Królestwa Szwecji (na zdjęciu z lewej). Stwierdził on, że część świata, którą reprezentuje 12 ministrów, jest ósmą globalną gospodarką. - Rozwijamy się bardzo dynamicznie i myślę, że inicjatywa tego wspólnego spotkania była bardzo dobrym pomysłem. Po długich przygotowaniach spotkaliśmy się tu w Gdańsku z Grupą Wyszehradzką i uważam to za sukces. Myślę, że współpraca w rejonie Europy północnej i środkowej będzie lepsza. Tutaj omawialiśmy unijne podejście do polityki spraw zagranicznych oraz energetycznej konkurencyjności. Po pierwszej części obrad okazuje się, że to spotkanie przynosi pożytek i dlatego takie rozmowy zamierzamy kontynuować.


Nadmieńmy, że program Partnerstwa Wschodniego 19 lutego br. był głównym tematem  rozmów w Kiszyniowie szefów dyplomacji Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Z Mołdawii do Gdańska Radosław Sikorski i Carl Bildt przylecieli jednym samolotem.


alt

Na zdjęciu ministrowie: Carl Bildt - Szwecji, Miroslav Lajčák - Słowacji, Karel Schwarzenberg - Czech, Zsolt Németh – sekretarz stanu Węgier, Villy Sovndal - Danii, Urmas Paet - Estonii, Erkki Tuomioja - Finlandii, Össur Skarphédinsson - Islandii, Espen Barth Eide - Norwegii, Edgars Rinkēvičs - Łotwy, Linas Linkewičius - Litwy i Radosław Sikorski - Polski.


Po pierwszej części obrad w Dworze Artusa w Gdańsku  ministrowie spraw zagranicznych zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle zabytku światowej klasy. Największym w Europie z epoki renesansu piecu kaflowym o prawie 11 metrowej wysokości. Wzniesiony został w 1545 r. Piec zwężający się ku górze zdobi około 500 rzeźbionych, kolorowych, glazurowanych kafli z wizerunkami królów i alegorycznych postaci (ponad 460 to kafle oryginalne), a w jego zwieńczeniu umieszczono herby Gdańska, Prus Królewskich i Rzeczypospolitej. Całość tworzy niezrównane, absolutnie unikatowe dzieło artystyczne.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież