Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych...
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Boże Ciało - Gdańsk usłany kwiatami - zobacz zdjęcia

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 czerwca 2010 15:51

altDzisiaj wierni kościoła katolickiego w całym kraju obchodzą uroczystość Bożego Ciała. W naszym województwie jak i całej Polsce święto to jest kojarzone z procesjami wiernych, wspominających wydarzenie Ostatniej Wieczerzy oraz Przeistoczenie wina i chleba w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. O dokładne znaczenie święta i rolę jaką odgrywa w kościele spytałem księdza Ireneusza Stożyńskiego z parafii Świętego Michała w Sopocie. 


- Święto popularnie jest nazywane Bożym Ciałem, natomiast prawidłowa nazwa tej uroczystości to Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Ta uroczystość jest obchodzona zawsze w czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Ona oczywiście jest uroczystością w której wspominamy ustanowienie Najświętszego Sakramentu, ale w znaczeniu wdzięczności Chrystusowi za Sakrament Ołtarza. Jest ona obchodzona obowiązkowo już od roku 1246. Natomiast już od 1317 roku Boże Ciało było już obchodzone w całym kościele katolickim, zawsze w czwartek po Trójcy Świętej. 


alt


Najpierw obchodzona samą uroczystość, później do mszy dziękczynnej dołączono uroczystą procesję, w której adorowano Konsekrowaną Hostie w czasie liturgii. Jest ona niesiona w czasie procesji do czterech ołtarzy, gdzie śpiewane są ewangelie o tematyce eucharystycznej. Na końcu udziela się Bożego Błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, błogosławiąc cztery strony świata. W ten sposób my ukazujemy światu naszą w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Zresztą w czasie obchodzenia tego święta w Kościele odbywa się wielka dyskusja nad obecnością Jezusa w Najświętszym Sakramencie. To podkreśla z jednej strony prawdę, że wierzymy w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, zgodnie z tym co powiedział, że „jest to moje ciało, moja krew”, z drugiej strony jest to widoczny znak ludu bożego, który pielgrzymuje tutaj na Ziemi i który jest pokrzepiony w tej wędrówce Ciałem Bożym. My karmimy się tym ciałem i jednocześnie dajemy to świadectwo wiary. 


alt


Wracając do samej procesji i obecności w niej czterech ołtarzy, przy każdym z nich jest śpiewana Ewangelia. Pierwszy ołtarz to Eucharystia jako ofiara. Ewangelia według św. Mateusza ukazująca moment kiedy do Jezusa przystępują uczniowie z zapytaniem „Gdzie chcesz żeby przygotować paschę?”. Jest to podkreślenie, że Eucharystia jest ofiarą. Druga stacja podkreśla prawdę, która jest w Ewangelii św. Marka, że Eucharystia jest pokarmem duszy. Trzecia stacja podkreśla, że Eucharystia jest zadatkiem naszej nieśmiertelności, zgodnie ze słowami Jezusa: „kto przyjmuje ciało, krew moją pije ma w sobie życie. Te słowa są z Ewangelii św. Jana, natomiast stacja opiera się na Ewangelii św. Łukasza, kiedy pewien człowiek wyprawia ucztę i zaprasza wielu by ją spożyli. Czwarta stacja podkreśla znaczenie Eucharystii, jako zjednoczenie z Chrystusem. To znaczenie opiera się na Ewangelii św. Jana, gdzie podkreślone jest zjednoczenie z Jezusem, który trwa w nas, kiedy przyjmujemy go, kiedy go spożywamy – tłumaczył znaczenie święta Bożego Ciała ks. Ireneusz Stożyński z parafii Świętego Michała w Sopocie.


alt


W naszym kraju uroczystość Bożego Ciała obchodzi się zawsze w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Jest to jedno ze świąt ruchomych, które odbywa się zawsze 60 dni po Wielkanocy. Zależnie od kalendarza może się więc odbywać między 21 maja, a 24 czerwca. W innych krajach katolickich święto często przenoszone jest na kolejną niedzielę.
Tomasz Wrzask


Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Germanię. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał, przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto jest uznawany za ten na który wówczas spadły krople krwi.


alt


W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317).


alt


W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie[1]. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.


alt


W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
Do roku 1955 po święcie obchodzono także oktawę. W Polsce na prośbę Episkopatu Polski zachowano zwyczaj procesji teoforycznej w oktawie (jednak w formularzach mszalnych nie stosuje się oktawy).


alt


Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele.


W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
(Źródło: Wikipedia)

Fot. Maciej Kostun


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież